Δευτέρα 14 Απριλίου 2014

Τρεις αθλητές του ΑΠΣ Τρίκαλα πάλεψαν με την εθνική παίδων στο διεθνές τουρνουά «Παλαίστρα»

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε το Διεθνές τουρνουά «Παλαίστρα» της ΕΟΦΠ στο κλειστό γυμναστήριο Λαγυνών - Λαγκαδά, το Σαββατοκύριακο 12-13 Μαΐου.

Συναρπαστικοί αγώνες παίδων/κορασίδων, εφήβων/νεανίδων, υψηλό επίπεδο αθλητών, ένθερμο φίλαθλο κοινό και πλήθος κόσμου, αρκετές και δυνατές συγκινήσεις και προσωπικότητες της πάλης συνέθεσαν αυτό το αθλητικό γεγονός!

Στη φετινή διοργάνωση, εκτός από την Ελλάδα, συμμετείχαν άλλες 8 χώρες με διακόσιους πενήντα συνολικά αθλητές: Σερβία, Αλβανία, Τουρκμενιστάν, ΠΓΔΜ, Τυνησία, Κόσοβο, Κύπρος, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Από ελληνικής πλευράς υπήρξε, επίσης, μεγάλη συμμετοχή. Αθλητές απ' όλη την Ελλάδα, από τον Έβρο μέχρι και την Κρήτη, πολλοί από τους οποίους απέσπασαν μετάλλια.

Από το σύλλογό μας κλήθηκαν και συμμετείχαν με την εθνική ομάδα παίδων ο Ηρακλής Σακοράφας στα 69 kgr ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση, ο Γ. Τσιακάρας στα 76 kgr ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση και ο Νίκος Γκαραβέλας στα 100 kgr ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση.

Η εμφάνιση των αθλητών μας ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντική και μας δίνει ελπίδες για το αγωνιστικό τους μέλλον.

Το Δ.Σ. του συλλόγου και οι προπονητές συγχαίρουν τους αθλητές για τη συμμετοχή και την προσπάθειά τους.